İşimizi özen ve güvenle yapıyoruz, personelimiz aşılanmış ve korona virüse karşı bağışıklık kazanmıştır. Bize buradan ulaşabilirsiniz, hızlı korona testi, kan testleri, checkup, evden kan alma hizmetlerimiz mevcuttur.

Dışkıda Gizli Kan

Dışkıda Gizli Kan

Test Adı:

Dışkıda Gizli Kan

Test Kodu:

9206

Örnek Bilgileri

Örnek Cinsi:

Dışkı

Örnek Miktarı:

2 g (1 g)

Kap / Kapak:

DK

Transport:

2-8 0C’de

Red Kriterleri:

Örnek alımından 24 saat önce etsiz diyet uygulanmalıdır. Salam, sosis, sucuk gibi et ürünleri ve şalgam, turp, hardal gibi yiyecekler yenilmemelidir.

Stabilite

Oda Isısında:

Buzdolabında:

24 saat

Donmuş Olarak:

Metod:Guaiac

Referans Aralıkları

AralıkReferans Değeri
İnsan için 1-11 aynegatif
İnsan için 1-99 yaşnegatif

Genel Bilgiler

Normalde dışkıda kan bulunmaz. Bazı durumlarda gastrointestinal sistemden bir kan kaybı olur ise ve bu gözle görülmeyecek miktarda ise buna gizli kanama denir. Gastrointestinal ülserlerde, divertikülitlerde, hemoroidde, polip ve kanserlerde dışkıda gizli kan testi pozitif olabilir. En yaygın olarak kullanılan gizli kan testi guaiac’dır. Guaiac, Guaiacum Officinale’den elde edilen zamk benzeri ya da reçine gibi bir maddedir. Guaiac’ta bulunan fenollerden biri olan alfa guaiakonik asit guaiacum mavisi denen guinonu oluşturur ve bu mavi renk verir. Dışkıda kan bulunması, ortamda serbest hemoglobin bulunduğunu gösterir. Hemoglobinin hematin kısmı bir çeşit peroksidaz aktivitesine sahiptir.

Tüm testlere geri dön